Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Як Вам новий сайт?

Психологічно-соціальна служба

Date: 24 квітня 2020 о 11:52

Емоційне вигорання батьків під час карантину

Батьківство – одна з найпочесніших місій в нашому житті. А також це- безстрокова, супер відповідальна робота, в якій результати непередбачувані і відстрочені у часі.

Карантин, спричинений пандемією коронавірусу поставив перед батьками різних каїн непросте завдання: захистити здоров’я своєї сім’ї  і виконати основні життєві завдання в умовах обмеженого пересування і обмеженого кола спілкування. На  дорослих,  окрім необхідності забезпечити харчування, здоров’я і комфорт дітей, лягла відповідальність за навчання та організацію дозвілля власних чад.  Часто все це доводиться поєднувати з дистанційною зайнятістю дорослих. Також зріс рівень загальної тривожності. Така ситуація вимагає напруження психологічних ресурсів  людини. Тому існує реальна небезпека емоційного вигорання батьків  під час карантину.

Якщо у вас є діти і  ви довгий час знаходитеся з ними у тісному контакті, обмежені у колі спілкування і вільному пересуванні, і маєте хоч половину подібних переживань:

• відчуття загальної втоми, хоча нічого важкого фізично не зробили;
  • розсіяність уваги, яка не проходить;
  • часто кричите на ближніх;
  • вам стало важко виконувати звичайні щоденні побутові справи;
  • вас не цікавить ніщо нове;
  • діяльність, яка раніше приносила задоволення тепер перестала радувати -

будьте уважні: ймовірно, ви починаєте емоційно «горіти»

Труднощі, з якими батьки стикаються саме під час карантину:

Стираються межі, змішуються ролі.

Більшість дорослих, у яких є діти, під час карантину повинні поєднувати ролі мами або тата, чоловіка або дружини і працівника, який виконує роботу дистанційно в одному і тому самому просторі. Часто потреби членів родини і робочі завдання співпадають у часі. В умовах обмеженого пересування важко усамітнитися. Зменшується кількість варіантів проведення дозвілля. Із запровадженням дистанційного навчання на батьківські плечі лягла додаткова відповідальність – створити умови для  навчання школяра  і контролювати його.

Брак соціальних контактів.

Дорослі і діти позбавлені звичного кола спілкування.  Батькам може бракувати емоційної підтримки. Діти краще засвоюють соціальні навички, коли,  окрім мами з татом, спілкуються  з бабусями\дідусями, вчителем або вихователем, іншими дорослими і однолітками (не рідними братами і сестрами). У виграшному становищі опинилися ті родини, які можуть провести час карантину в селі,  або в розширеному колі близьких родичів. Тоді й емоційне навантаження за виховання, навчання і дозвілля дітей розподіляється на більшу кількість дорослих.

Збільшилась сфера відповідальності батьків

Так, батьки назавжди залишаться «сонцем і місяцем» дитячого серця. Останні несуть їм свої радощі і печалі. Але в результаті цілодобового тривалого спілкування і неможливості переключитися з батьківської ролі,  дитячі переживання  можуть стати обтяжливими для батьків.

Батьки, які мають завищене почуття відповідальності, можуть страждати від неможливості виконання всіх цих завдань на високому рівні. Це теж може спричиняти емоційну напругу і думки «я не достатньо хороша мати/ батько».

Де батькам брати ресурси, як організувати життєвий простір?

1. Організуйте розпорядок дня. Люди, які працюють фріланс та мами в декреті підтвердять: ефективне планування - -це основа основ. Діти, які знають, що їх чекає потягом дня менше тривожаться і більш слухняні.
  2. Поділіть день на рівні частини: години для праці, і час для відпочинку; час, проведений з рідними і час для себе.
  3. Домовтеся з близьким про розподіл обов’язків  по-господарству і вихованню дітей, щоб не було марних очікувань і звинувачень згодом .
  4. Знайдіть те, що дає вам ресурс: спорт, медитація, навчання, давно забуте хобі, перегляд кіно, читання тощо. Щодня виділяйте час для себе і попросіть  не відволікати вас.
  5. Геть перфекціонізм! Оцінюйте реально потреби своїх дітей, робочі завдання і свої можливості. Іноді краще зробити менше, але якісно, або в задоволення. Не робіть культу ні з їжі, ні з чистоти, ні з шкільного навчання, ні з розвитку дошкільників, ні зі своїх робочих завдань.

Будьте здорові і щасливі!

Корисні сайти і статті:

https://www.facebook.com/dytyachyjpsyholog ДИТЯЧИЙ ПСИХОЛОГ сторінка   уфб

https://www.facebook.com/nebyjdytynu/ НЕБИЙДИТИНУ сторінка у фб

https://stykit.com.ua/interesting/statti/emocijn-vyhraja-b-kl-d- стаття «Коли мама «йде на дно»

https://www.fdu.org.ua/psychological/test24 Тест на емоційне вигорання батьків

https://childdevelop.com.ua/articles/parents/9200/  Стаття «Як працювати віддалено, якщо вдома є діти»

Соціально-психологічна служба Крихівецького ліцею

Психологічна підтримка  онлайн

Практичний психолог  Стефанів Василина  vasulunastefaniv@ukr.net

viber 0986013562

Соціальний педагог      Левицька Уляна ulyana.levitska25@gmail.com

viber 0661136475

Comments:
Only authorized users can leave comments.